Pühapäev, 24. oktoober 2021

Ja muidugi aitüma heade sõnade eest ning kuidas suhelda keerulise inimesega

Raisakullilt on ennegi küsitud, kas ta on rikkur, et nuumab riiklikku energiafirmat kindlaksmääratud hinnapaketiga. Et kavalam on ikka börsihinnaga – odavam ja puha – elektrit osta.
 Aitüma neile, kes nii armsalt nõnda ütlesid...
Millepeale oli Raisakull möhhitanud ja seletanud, et iga kuu läheb niipalju elektrimaksuks, naapalju telekomimaksuks ja noopalju mingiks muuks otstarbeks ning ongi igakuiselt prognoositavat rahakulu kõik õigesse kohta paigutatud ja nuupidi saab ennast riigipoolse rahaga end kuidagi hädapäraselt ära elatada.
 Viimati oli kõige suurem elektribörsi sõber püsti hädas ja uuris Raisakullilt, kuidas saab lepingu ümber vormistada kindla hinna peale.
Raisakull soovitas minna riigifirma kodukale ning leppida uus leping omale kokku – ükskõik, mis hinda seal ka pakutakse. Seda enam, nüüd on pakkumises kindla peale kõrgeim summa, mida annab ikka maksta. Nii et vahet pole, maksad sa praegu börsi või fikseeritud hinna järgi, aga selllist hinda, nagu Raisakullil praegu on, sa niiehknaa ei saa.
Kuigi jah, eelmisel aastal lepingut pikendades tõusis Raisakullil elektrihind ligi viiendiku jagu.
Niiet ära nurise oma börsihinna üle, vaid otsi võimalust kokku hoida. Külmade saabumisel lülita külmik elektrivoolikust välja, kõik soojakartvad toiduollused tuleks plekkmannergutesse – sa ikka mäletad, mida need endast kujutasid? - ümber kolida ning need metallnõud välja külma kätte jätta. Ja ka elektripliidi kasutamine tuleks ära lõpetada, sul on ju kuradima puuküttega pliit koos praeahjuga olemas. Telekajõllitamine jääb samuti ära jne. Niikui oma last õpeta.
Ja kus sul see hirmusodav elektrihind, mida sa iga kord Raisakullile nina alla hõõrusid, ära sulas?
Kui võtta aasta lõikes, oled sa ise ometi plussis võrreldes Raisakuliga, või kuidas?
Ei, Raisakull ei ole selgeltnägija, küll aga oli ta sellega arvestanud, et börsil kauplevad spekulandid, kelle esmane huvi on petta. Just, petta sinusuguseid, keda odava hinnaga lüües nende lõa otsa haakides sinu rahadega ilusti omale ridamisi kullast klotsereid näppude otsas särama löövad.
 Aa, et miks riikliku firmaga asju ajada?
 Uudiseid lugesid? 
Pooled spekulandia-poolsed fikseeritud hinnaga paketid on üles öeldud. Olgem ausad, nemad taganevad, sest need ei too enam tulu. Aga kust neile tulu tuli? Ikka nii, et osteti börsilt odava hinnaga ja kasseeriti fikseeritud hinna alusel, ning see tulu oli ikka arvestatav. Nüüd sööb börsihind kindlaksmääratud hinnaklassi kergelt teenitud suure kasumimäära ära. Egas muidu neil väikses kirjas lepingu ülesütlemise klausel ilutsenud.
 Ja veel üks tähelepanek. Vabariigi valitsuses koostatakse abipakette neile, kellele lööb elektrihind rahakoti pihta kõige räigemini. Seegi on spekulandia-poolne kuluaaridetagune lobitöö. Ikka selleks, et hoida sind köie otsas. Ainuke vahe on nüüd selles, et nüüd on valitsus ka spekulantide teenistuses...
Õigem on lasta pankrotilainel tegutseda.
 Mis? Raisakull on nüüd küüniline?
 Tead, mine persse!
Ise sa tulid Raisakulli manu abi saama ja nüüd sõimad südametuks... Kurat võtaks!
Sa ei tea, kuidas suhelda keerulise inimesega? Vaata peeglisse, siis hakkad aru saama!

7 kommentaari:

 1. Kon man, mul kah kindla innaga pakett, puultõistku aastat viil kehtiv. Eks näis, mes edesi saada või. Om multki küstu, kuis nõnna odavalt saan... 6komamidagi €-kopkat kilo vati iist tund nink üüse puule innaga.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Sa ikka Tambovi koefitsenti ka tead, mida riigi energiafirma lisab arvele, kui elektrit loodetust (nende meelest) vähem tarbid?
   https://virumaateataja.postimees.ee/7366391/vaike-vaikne-elektrijutt

   Kustuta
  2. Piä mainima, et mul nakas oopistükkis tuusinane Eesti Energia äpp rüükmä, ku liiga pallu tarbima juhtusi :D

   Kustuta
  3. Miskipärast jääb sihuke mulje, et nurgas keevitusagregaat või oled hakanud kasvuhoones miskit mõnuainet kasvatama... :D
   Nõndaet ettevaatust, kui äpp pikemat aega röögib, on lootust narkomentide külaskäigule...
   Mul õnneks pole mingit äppi.

   Kustuta
 2. Mul sai börsipaketi peale mindud just enne hinnatõusurallit, niiet ma sain ikka täiega lüpsta. Aga noh, lollidelt tulebki raha ära võtta, nii on kombeks öelda.
  Hakkasin siis kah kokkuhoiukohti otsima. Et kui öösel uni ära läks, mõtlesin pesumasina tööle panna. Pesu sorteerimise ja muuga läks üksjagu aega ja sellega jõudis mu uni täiesti ära minna. Uuesti magama ei jäänudki muidu, kui tegin veinipudeli lahti. See on mul viimane õlekõrs, kui uni ei taha tulla. Kulus seda veini üksjagu, niiet kokkuvõttes kauplesin jälle kahjudega :(

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma võin nüüd puusse panna, kuid mu mälu järgi oli asi selline, et börsipaketist saad kergemini loobuda kui fikseeritud hinnapaketist, mille pikkus on aasta paar kolm, oleneb kui pika perioodi omale taotled. Ehk teisisõnu - mingil ajal kuu sees on võimalik börsipakett ära lõpetada ja endale järgmiseks kuuks uus fikspakett sebida.
   Mul oli eelmise aasta lõpus võimalik kolme aastane leping sõlmida, kuid siis oleksin rohkem maksnud, kui kahe aasta eest - ma valisin viimase, sest nagu öeldud jutu sees, et Raisakullil ei kasva rahapuud, vaid ta toimetab ikka riigi määratud toetusrahaga, mis on häbiväärselt väike, aga ega suurt siin säästa pole, kuigi elada laseb.

   Kustuta
 3. Laiskus on õnnistus ja su kirjutis on eluline. Mul on ka kindla hinnaga pakett ja istun nüüd vaikselt, näpp ninas, et keegi ei tuleks jutuga "uue lepingu aeg on käes!"

  VastaKustuta